Geyserville Chamber of Commerce
Amateur Winemaking Competition
P.O. Box 276, Geyserville, CA 95441
Phone: 707-857-3745 Web: www.geyservillecc.com

   2011 Award List

Patrick E. Taylor
  
   Gold, 2 Silver, Bronze, Best of Show   
 
Zinfandel
   Ernie Osborn, Diamond in the Rough
     
 
2009
     
 
Alexander Valley
     
 
Gold
   Patrick E. Taylor, Taylor Vineyard     2009     Zin 2, Dry Creek Valley     Silver
   John & Carol Hazlett, Marknox     2005     Dry Creek Valley     Silver
   Michael Burke, Jane's Vineyard     2009     Alexander Valley     Bronze
 
White
   Timothy J. Skok, Burt Street Cellars
     
 
2009
     
 
Sauv Blanc
Oak Knoll
     
 
Gold
 
Syrah
   Steve Ponzo
     
 
2009
     
 
Dry Creek Valley
     
 
Gold
   David Nelson, Dos Escocitos     2004     Alexander Valley     Silver
 
Sauvignon Blanc
   Tanya Taylor, Taylor Family/Viggovino
     
 
2009
     
 
Dry Creek Valley
     
 
Gold
 
Sangiovese
   Ron & Cosette Scheiber, Hope-Merrill House
     
 
2007
     
 
Dry Creek Valley
     
 
Silver
 
Pinot Noir
   Peter Goyton, Goyton
     
 
2009
     
 
Sonoma Coast
     
 
Gold
   Bob Bennett, Bennett Ridge Vineyard     2008     Russian River Valley     Silver
   John & Carol Hazlett, Marknox     2009     Woods Vineyard, Russian River Valley     Bronze
 
Petite Sirah
   John Koetzner/Tim Hayes, Tribute Vineyards
     
 
2009
     
 
Brooks Ranch, Russian River Valley
     
 
Gold, Best of Class
   Ron & Cosette Scheiber, Hope-Merrill House     2007     Russian River Valley     Gold
   John Koetzner/Tim Hayes, Tribute Vineyards     2008     Brooks Ranch, Russian River Valley     Gold
 
Merlot
   Bob Bennett, Bennett Ridge Vineyard
     
 
2008
     
 
Russian River Valley
     
 
Gold
   Patrick E. Taylor, Taylor Vineyard     2010     Dry Creek Valley     Bronze
   Dawn Dolan, The Finca/Dolan Family     2007     Sonoma County     Bronze
 
Generic Red Wine
   Ron & Cosette Scheiber, Hope-Merrill House
     
 
2007
     
 
Zin/Merlot/Sangiovese/Cab Sau/Cab Franc/P Sirah
Alexander /Dry Creek / Russian River Valley
     
 
Silver
   Ron & Cosette Scheiber, Hope-Merrill House     2009     Zin/Merlot/Cab Franc
Alexander Valley
    Bronze
 
Chardonnay
   Peter Goyton, Goyton
     
 
2010
     
 
Sonoma Coast
     
 
Gold, Best of Class
   Joseph Hansen, Dichotomy     2009     Sonoma County     Bronze
 
Cabernet Sauvignon <= 3 yrs old
   Edson Howard, Gnarly Oaks
     
 
2007
     
 
Alexander Valley
     
 
Bronze
   Peter Goyton, Goyton     2009     Napa     Bronze
 
Bordeaux Blends
   Dawn Dolan, The Finca/Dolan Family
     
 
2007
     
 
Cab Sauv/Merlot/Cab Franc
Sonoma County
     
 
Silver
   Bob Bennett, Bennett Ridge Vineyard     2007     Poetry, Russian River Valley     Bronze
 
Best Label
   Kevin J. McCann
     
 
1
     
 
Russian River Valley
     
 
Gold
 
Angelica, Port, Sherry, etc.
   Patrick E. Taylor, Taylor Vineyard
     
 
2001
     
 
Zin Vintage Port
Dry Creek Valley
     
 
Gold
   Dick Handal, Carport     2006     Syrah/Merlot/Zin
Alexander Valley
    Gold
   Patrick E. Taylor, Taylor Vineyard     2000     Zin Tanny Port
Dry Creek Valley
    Silver